Jachty weekendowe i sportowe – który wybrać ?

On 18 Czerwiec, 2015 by admin

Jachty to bardzo obszerna grupa łodzi, obejmująca kilka różnych rodzin. Do jednych z najbardziej popularnych w Polsce jachtów należą jachty weekendowe. Charakteryzują się one konstrukcją kadłuba, pozwalającą pływać po stosunkowo płytkich wodach, bez ryzyka osiadania na mieliznach i zakopywania się w mulastym dnie. Na wyposażeniu takich łodzi znajdują się kabiny dla pasażerów, obejmujące swoim standardem łóżka (koje), stoliki, krzesła oraz podstawowy aneks kuchenny. Ich budowa, wielkość i wyposażenie zostało tak przemyślane, by zapewniały komfortowe korzystanie przez kilka dni w tygodniu, najczęściej w weekendu.

Nieco mniejsze jachty nie posiadają kabin pasażerskich. Wyjątek stanowi kabina kapitana, w której została zlokalizowana sterowania oraz pomieszczenie, gdzie można schronić się na wypadek niepogody. Są to łodzie przeznaczone do kilkugodzinnych rejsów krajoznawczych lub rozpoznawczych. Ich zaletą są niskie koszty eksploatacji, a w szczególności zużycia paliwa.

 

Pozostałe grupy jachtów to jachty prywatne. Te są najczęściej budowane pod dyktando zamawiających,a ich projekt może obejmować wiele niestandardowych rozwiązań – na przykład własny plan rozmieszczenia kabin pasażerskich. Projektowanie i budowa takich yachtów odbywa się najczęściej z myślą o kilkutygodniowych rejsach z całą swoją rodziną.  Kabiny zlokalizowane pod pokładem są przestronne i wygodnie urządzone, a do ich wyposażenia użyto wysokiej jakości materiałów. Również osiągi takich jachtów są nieporównywalnie większe z osiągami standardowych łodzi. Wiąże się to oczywiście z wyższymi kosztami eksploatacji, jednak w tym przypadku nie stanowi to większego problemu dla zamawiających.

Comments are closed.